Monday, August 27, 2012

The Price Is Right {It's My Body Edition}

I also wanted to see how much I had saved by making all our own personal care products.

Shampoo: $4.10

Body Wash: $6.98

Toothpaste: $0.40

Deodorant: $1.14

Hair Gel: $0.10

Hand Soap: $4.42

That's a total of $17.14!




If I had gone shopping at Wal-Mart for the same items, I would have spent around $18.24.  I usually get Suave type-products, so I would have spent a little bit more if I were one to usually buy "higher end" personal care products.

So, I guess I only saved about $1.10!  BUT, a dollar is a dollar.  That's a cup of coffee at church! :)

I am also happy to know that all my personal care products are chemical free, and that is priceless!!!

No comments:

Post a Comment